פולארד: כלי משחק בסחטנות סמויה

מאמר מערכת

יונתן פולארד צריך היה להיות כבר הבוקר מחוץ לכלא, אדם חופשי ומשוחרר. אם זה מה שיתרחש בימים הקרובים, זו תהיה הפתעה עצומה; אם זה לא יקרה בזמן הקרוב מאוד, יש סיכוי שדווקא בסבב הלחצים הנוכחי, שהגיע אמש לשיאו בפגישת הנשיא אובמה עם שמעון פרס, יתרחש השינוי המיוחל.

בכל זאת, יש סבירות שבטווח החודשים הקרובים עד לבחירות בנובמבר 2012, פולארד יקבל חנינה מהנשיא וישוחרר.

עד כמה שזה יישמע מוזר, אם פולארד ישוחרר במהלך השנה, לא יהיה זה מתוך רצון למחווה הומניטארית מצד אובמה, אלא כמו שהוחזק שנים כה רבות במאסר כעונש בלתי מידתי מסיבות אמריקניות שנוגעות ליחסיה עם מדינת ישראל ועם יהדות אמריקה – כך, מאותן סיבות, האמריקנים עשויים להגיע למסקנה שכדאי להם לשחררו.

פולארד הוחזק תחילה כעונש בעקבות העבירות שביצע נגד ביטחון ארצות הברית, כפי שפורש בחוק. מזה שנים רבות נמשך מאסרו בתנאים מחפירים, כדי לעשות בו שימוש כבן ערובה. רבים רואים במאסרו הבלתי מידתי – יותר מתקופות המאסר של פושעים נאצים בכירים – נקמה.

נקמת הסי-איי-איי, נקמת מערכת הביטחון האמריקנית במי ששבר את קוד הנאמנות למערכת; אך גם כהרתעה נגד ישראל, שלפי דעת האמריקנים לא מסרה את כל האמת בפרשת פולארד ולפי השגריר לשעבר איתמר רבינוביץ' האמריקנים חושדים שישראל המשיכה לרגל בארצות הברית.

אין טעם למנות בפני האמריקנים את שבירת הקוד המוסרי והחוקתי שלהם עצמם, כאשר הם משתמשים בענישת יחיד כבן ערובה ליחסיהם עם מדינה אחרת. זה מה שאפשר לצפות מחמסטאן או פקיסטאן; לא ממדינת החוק והחוקה.

כל האפקטים האלה כבר מיצו את עצמם. פולארד האסור איבד את האפקט שלו כקלף מיקוח מול ישראל, כפי שתיאר זאת דניס רוס בספרו. רוס כתב כי יעץ לנשיא קלינטון ערב ועידת וואי ב-1998 להשתמש בקלף של שחרור פולארד לצורך השגת ויתורים מראש הממשלה נתניהו. רוס, אם כן, היה בעד שחרור פולארד, אבל אמר לנשיא: הבה נפיק משחרורו תועלת.

נראה שהיום חל מהפך. לאמריקנים בהחלט יכולה לצמוח תועלת מפולארד המשוחרר. מלבד ממרבצי אנטישמיות שעדיין קיימים בחוגים מסויימים בממסד האמריקני הוותיק, קיים דפוס ישן של התחשבנות עם ישראל, גם ברובד המדיני. זהו דפוס שמקבל לעתים אופי סחטני.

במאמר ענק שפרסמו וודוורד וברנסטיין לרגל 40 שנה לפרשת ווטרגייט, הביאו ציטוטים מהנשיא ניקסון שביטא פקפוקים בנאמנותם של "היהודים", ש"אי אפשר לתת בהם אמון". גם היום המוטיב של הכללות סטריאוטיפיות נגד יהודים וישראלים קיים באליטות האמריקניות, בייחוד הליברליות השמאליות.

מאז הפגנת הכוח של יהדות אמריקה אחרי מלחמת ששת הימים ובראשית שנות השבעים, נראה שהממסד האמריקני חיפש דרכים לדכא ולנטרל את השפעתה. פולארד הוא בין השאר גם קורבן של התהליך הזה.

אם ישוחרר היום, יגביר הדבר את כוח הסחטנות של הממסד הבטחוני האמריקני ביחסיו עם הממסד הישראלי. בימים של חשש אמריקני מתקיפה ישראלית באיראן, יכול להיות לנשיא אובמה אינטרס להוסיף גם את החוב המוסרי של שחרור פולארד למאזן הכוחות בינו לבין ממשלת ישראל.

 אמנון לורד

14.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: