מסתננים עלייך אריאל

רן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית בעמותת 'ידיד'

מחאת קיץ 2011 החלה בנסיון אמיתי לטשטש גבולות מפלגתיים. היא היתה, כמובן, מחאה פוליטית, אבל ראשיה השתדלו שלא להשתמש בפראפרזות השחוקות של השמאל אודות הסטת תקציבי העתק המועברים ל'שטחים' כדי לקדם את הדרישות החברתיות המופרזות.

בחודש יולי של השנה שעברה עוד היה נסיון אמיתי לצרף את הציבור שנתפש בשיח היומיומי כאילו הוא 'מעבר לגדר' לשיח הזכויות החברתיות וזכויות האדם. זה לא ממש הלך. הופעתו הבודדת של נפתלי בנט, אז מנכ"ל מועצת יש"ע, במאהל המחאה – התקבלה בהרמת גבה שממנה השתמע חוסר אמון במהלך ודיבור נוקב על פופוליזם שבא לנקות את המצפון.

למה, בעצם, לא להקים את עיר האוהלים למסתננים ומהגרי העבודה באיזור יהודה ושומרון? "מתקן שהיה למסתננים שמתגוררים בתל אביב וגוש דן יוקם ליד אריאל, כך החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו": מה היה קורה אם כותרת כזו היתה מתפרסמת בעיתון, משודרת בפתיחת מהדורות הבוקר של ערוצי הרדיו או אפילו מופיעה כהדלפה מתוחכמת?

מהרבה בחינות זה יכול להיות רעיון מצויין. מדובר באזור מלא בכוחות צבא ומשטרה, מה שיאפשר פיקוח הדוק יותר על כניסה ויציאה של המסתננים, ובכך למנוע מהם נסיונות חזרה מתמשכים לתוככי ישראל. בנוסף, העובדה שיישהו במתקן ממשלתי ליד ישוב יהודי שמבין ומוקיר את ערך ההתיישבות ומקדם ערכים של פלורליזם, דמוקרטיה ושוויון לכלל האוכלוסייה, יכולה להבטיח שמירה על זכויות האדם של המסתננים ומבקשי המקלט, עד אשר יקבע גורלם.

האוכלוסייה ביהודה ושומרון צריכה להיות מעורבת הרבה יותר בסוגיות קיומיות. עובדים זרים יש בכל מקום, גם מהגרי עבודה וכאלה שנמצאים כאן ללא אשרת שהייה מסודרת. אם המתנחלים רוצים להיות חלק מהחברה הישראלית, מדוע שלא ייקחו חלק וישמיעו את קולם בסוגיות המבתרות אותנו, ושאינן נוגעות רק לשאלת זכותם להתגורר בשטחים כבושים?

אין ספק שבין התושבים ביהודה ושומרון יש רבים שמכבדים את השיח החברתי ומנסים לקדם אותו. רבים מבינים כי זכויות אדם שייכות גם להם, שזכויות חברתיות כמו הזכות לחינוך, לתעסוקה, לדיור, לשירותי בריאות וביטחון תזונתי נאותים – הם חלק מההוויה הקיומית, שהיא גם שלהם.

האם ייתכן שהעובדה שאין הם יוצאים לרחובות בדרישה לקבל את המגיע להם בתחומים אלה, היא פשוט בגלל שהם מקבלים כל שנדרש להם, בניגוד לאחרים בחברה הישראלית שמתגוררים בחלקיה השונים של ישראל? באיזור הנגב ושפלת החוף, בגליל העליון, התחתון והמערבי, באיזור חדרה והמשולש?

אני רוצה לחשוב שלא משנה מאיפה אתה בא, הזיקה האנושית הבסיסית שלך מחייבת אותך לקדם צדק חברתי, שקובע כי לכל אזרח יש זכויות חברתיות שאותן הוא זכאי לקבל, בלי קשר למידת הנתינה שלו למדינה.

דווקא ציבור המתנחלים שנאבק יום יום מול התקפות קשות ודה-לגיטימציה הגורסת כי הם מטרפדים כל נסיון להגיע לשלום מדיני וכלכלי, דווקא הציבור הזה שרובו משרת בצה"ל או בשירות לאומי-אזרחי – דווקא הציבור הזה חייב להתערב גם בנושא המסתננים. הקמת מתקן שהייה למסתננים ליד אריאל, למשל, יכולה להיות צעד ראשון במעורבות אמיתית בבעיותיה של החברה הישראלית.

 15.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: