רטוריקה של רוע

עמרי די-נור

כל אדם יהודי זוכר את השואה ונוצר אותה בזיכרונו. כל אחד מתחלחל מעצם המחשבה על הטרגדיה שבאסון, שאין שני לו בתולדות המין האנושי מבחינת האכזריות השיטתית, הדה-הומניזציה שנעשתה לעמים שלמים וההתעלמות המוחלטת של רוב אומות העולם מגורל בני העם היהודי וקבוצות אחרות.

האם אנחנו גם זוכרים את לקח השואה ומפנימים אותו? האם אנחנו מבינים את התהליכים שהוליכו אליה, וכיצד הם אמורים להנחות אותנו מכאן והלאה?  האם אנחנו מסוגלים לדמיין את עצמנו באותה סיטואציה, ולדעת שלא נעשה בדיוק את אותו דבר, משום שאנחנו מבינים שעשיית מעשים כאלו היא בעצם כניעה מוחלטת לרוע?

ההתבטאויות שקוראות לסודאנים "סרטן בגוף האומה", שמאשימות את ה'סמולנים' (מילת גנאי שהפכה מזמן לקללה) באחריות לאונס מזעזע של נערות צעירות, שרואות במבקשי המקלט מעבירי מחלות וקוראות לכלוא את כל ארגוני זכויות האדם במחנות ריכוז, מלמדות שאנחנו נמצאים על הדרך הבטוחה לכניעה הזו. גם בגרמניה איש לא ציפה שזה יקרה ולא האמין שזה יגיע למימדים כאלו. הגיע הזמן שנתעורר, ומייד.

איני מנסה חס וחלילה לעשות השוואה בין השואה לבין האירועים שקורים כאן. השוואות לשואה הן דבר מקומם ומעוות שמוזיל את זכר הנספים. כנכד לסב שכל משפחתו נספתה בשואה, אני יודע בדיוק מה עבר עלינו. ודווקא משום כך אני חרד. משום שהרטוריקה דומה, דומה מדי. מחנות – יש, מחלות – יש, האשמה קולקטיבית בפשעים – יש, סימון בני עמך המתנגדים לך כבוגדים – יש. עכשיו רק חסר שיוציאו את הדברים לפועל.

גם שם לא האמינו שזה יכול לקרות והתייחסו לאלימות כבעיה חולפת, כקומץ של קיצונים, עשבים שוטים. עכשיו העשבים השוטים צומחים כאן, בגינה שלנו, ומאיימים להשתלט על כל חלקה טובה שבנינו כאן מאז קום המדינה.

אני פונה אליכם: אל תתנו למורשת היטלר לנצח. אל תוכיחו שלא למדנו כלום. אל תראו שאיננו טובים וצודקים יותר מהגרועים שבשונאינו. אל תתנו לקברניטי 'מחנה ההסתה' להוריד אותנו לשאול תחתיות ולנו לרדת יחד איתם. קומו, הילחמו, השמיעו קול זעקה, עוד היום, לפני שיהיה מאוחר מדי.

לא חייבים להיות 'שמאלנים יפי נפש' כדי להבין שגם כיהודים וגם כבני אדם, האינטרס הישראלי הוא לא לאפשר להתבטאויות כאלה להרים ראש. הגזענות, השנאה וההסתה מחסלות כאן כל חלקה טובה. וכשהחלקה שלכם תהיה הבאה בתור, לא תוכלו להגיד שלא ידעתם.

מודעות פרסומת

One Comment to “רטוריקה של רוע”

  1. חותמת על הדברים. תודה על המילים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: