אין צורך בעוד חוקים

עו"ד ורד כהן ורענן בר-און

גל האלימות הקשה שגואה ברחובות ישראל נושא עימו יוזמות חקיקתיות חדשות.
רק אתמול עלתה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק, לפיה תוטל אחריות פלילית על הורים שילדיהם הקטינים ייתפסו במקום ציבורי מחזיקים נשק קר. העונש הכבד שביקשו להטיל המציעים על ההורים, עומד על חודש מאסר או עד 21,000 שקלים קנס.

בנוסף, תוחמר הענישה נגד מי שמוכר לקטינים נשק קר, והעונש על כך עתיד להיות מאסר בפועל של עד 7 שנים. יוזמה נוספת היא לתיקון חוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור, שיאפשר לשוטרים לבצע חיפושים גופניים שרירותיים במקומות בילוי, גם כאשר אין להם כל חשד כי אדם עבר, או עומד לעבור, עבירה פלילית.

יוזמי החקיקה חפצים להכניס לארגז הכלים של משטרת ישראל סמכויות חדשות בניסיון לתת מענה לבעיה הקשה. אולם כבר עתה מתפקע ארגז הכלים מסמכויות, חוקים וסנקציות, אותם יש למכביר ובהם ניתן לעשות שימוש.

היוזמות החדשות עלולות להזיק ולא רק לא להועיל. פתרון בעיה קיימת דרך יצירתה של בעיה חדשה – אינו רציני. כך למשל, 'חוק המישוש', שמתיר לבצע חיפוש פולשני על גופו של מעוכב,  פותח פתח עצום לחיפושים גופניים שרירותיים ומשפילים ולאפליה על רקע מוצא, לאום, צבע עור, מראה חיצוני ועוד. אין כל סיבה כי אזרחים שומרי חוק יחיו תחת חשש תמידי שיוטרדו על ידי שוטרים ללא הצדקה קונקרטית, כדי לפתור על גבם את בעיית האלימות.

שלל החוקים למניעת עבירות האלכוהול אינם גורמים למיגור התופעה המסוכנת. החוק כבר אוסר מכירת משקה לקטין, עידוד ושידול קטין לשתות משקה משכר, רכישת משקה משכר עבור קטין, מכירת אלכוהול בשעות הערב והלילה אלא בבתי עסק שהוגדרו בחוק, ועוד. בצידם של חוקים אלה כבר נקבעו סנקציות בלתי מבוטלות כגון תקופות מאסר, צווי סגירת עסקים וקנסות, וכבר ניתנו למשטרת ישראל סמכויות רחבות, כדוגמת תפיסת המשקאות המשכרים והשמדתם.

מדוע, אם כן, תופעת עבירות האלימות פושה במחוזותינו כאש בשדה קוצים? זאת משום שאין די בחוקים, נדרש גם לאוכפם בנחישות. הפתרון נעוץ לא בהרחבת האיסורים, כי אם בהרחבת האכיפה. כך גם בתחום עבירות האלימות. הפתרון אינו בעיבוי שכבת החוקים הרחבה גם כך כי אם באכיפתם של הקיימים.

ביצוע גלי מעצרים, הגשת כתבי אישום והענשה חמורה, לרבות הוצאת צווי סגירת עסקים, רק אלה יאמרו את דברם ויסייעו במיגור התופעות הקשות, אלכוהול ואלימות גם יחד.

ספר החוקים הישראלי מרופד בשלל חוקים שמספקים מענה הולם גם לעבירות האלכוהול וגם לשלל עבירות האלימות אליהן אנו נחשפים בחודשים האחרונים. אין אנו זקוקים לחוקים נוספים. הפתרון היחיד המסתמן הוא לנער את האבק מעל החוקים הקיימים ולהפנות משאבים לאכיפתם ללא פשרות.

18.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: