פריימריס כן, מהפכה לא

מאמר מערכת

ההחלטה על עריכת פריימריס בתוך הציונות הדתית, כמו גם הרצון לחדש את רשימת המועמדים לכנסת, נראית עד עכשיו כדרך היחידה להצלת סיעת המפד"ל מהיעלמות במערכת הבחירות הבאה.

אין זה סוד שהסקרים האחרונים, שנערכו בעת שעלתה המחשבה על הקדמת הבחירות, הראו כי המפד"ל מתנדנדת על אחוז החסימה ועלולה שלא לעבור אותו. האינפלציה הנוכחית במספר המועמדים העצום שהודיעו על ריצה במסגרת ההתחדשות של התנועה, הוא תופעה מבורכת שמזכירה את נס תחיית המתים.

אלא שעם התקדמות התהליך והתבררות שורת המועמדים שהחליטו לרוץ בפריימריס הללו, נראה כי מתרבים הספקות בשאלה איזו רשימה תיבחר בסופו של דבר, והאם אותם נבחרים באמת ייצגו רשימה ציונית דתית.

למרות ניסיונות הטשטוש הרבים, אי אפשר להתעלם מהעובדה שאיילת שקד, למשל, ממקימי תנועת 'ישראל שלי', אינה נציגה אותנטית של המגזר הדתי. ייאמר מייד: מדובר בדמות פוליטית ראויה שהכנסת תתברך בפעילותה בה, אלא שבכנסת משרתים חברי כנסת רבים וראויים שאינם מייצגים כלל את עולמה של הציונות הדתית.

גם ההתבטאויות האחרונות של נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו, בעד הפעלת קווי אוטובוס ציבוריים בשבת בערים חילוניות שירצו בכך ועריכת נישואים אזרחיים לפסולי חיתון, מהוות סטייה משמעותית מהקו הרשמי בו דגלו עד כה נציגי הציונות הדתית. סטייה ממה שמכונה 'הסטטוס קוו ההיסטורי' של מדינה ישראל, חייבת להתקבל בהסכמה רחבה של כל הנהגת הציונות הדתית, זו הנבחרת לכנסת וזו הרוחנית.

ההצהרה של בנט מלמדת על פנייה לדרך חדשה ועצמאית, והתעלמות ממסורת ארוכת שנים של המפלגה אותה הוא מבקש להנהיג. מהפכה כזו אינה בהכרח טובה, וייתכן גם כי הנזקים הטמונים בה הם רבים. זכותו של אדם להביע דעה כרצונו, אולם רצוי היה שאדם שמתיימר להנהיג תנועה, יברר קודם מה הן העמדות בשלהן נבחר לכנסת, ומה היא בכלל התנועה אליה הוא מצטרף.

אמירות אלו חמורות שבעתיים לאור העובדה כי הן עלולות להרחיק פלח בוחרים דתי-לאומי משמעותי שהיה עד היום נאמן לתנועה מסיבות היסטוריות ומסיבות דתיות. אם תוותר קבוצה זו על הצבעתה המסורתית, תותיר חלל גדול, גם אם יגיעו במקומה מצביעים אחרים.

מעבר לטענות אלו ראוי לזכור כי תהליכי התחדשות אמיתיים לאורך ההיסטוריה, הן במישור הפוליטי והן במישור הלאומי, היו איטיים וארוכי טווח, ואף מהפכה לא נוצרה ביום אחד. הסיבה המרכזית לכך היא שמהפכה לא מייצרת תהליך ריפוי אמיתי – כזה שנדרש בוודאות ובדחיפות למפד"ל. מהפכה לעולם תחזור על הרעות החולות אותן רצתה לתקן, כיוון שמטבעה היא תהליך מהיר של כריתת ראש, כשהגוף נותר באותו מצב.

מי שחושב שבקמפיין מהיר ובהצהרות שנויות במחלוקת יושיע את האיש החולה של הציונות הדתית – טועה באופן מהותי וצפוי לחזור על טעויותיהם של קודמיו.

אסף גולן

18.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: