מועצת יש"ע: לקבל מנדט מהציבור

מאמר מערכת

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הודיע השבוע שבכוונתו להעמיד את עצמו לבחירה מחדש, עקב טענות שהועלו כלפיו לאחרונה. מחווה יפה של איש ציבור הגון, צעד שללא ספק ראוי לשבח. אפשר להביע דעות לכאן ולכאן לגבי התנהלותה של מועצת יש"ע בפרשת מגרון ובפרשת שכונת האולפנה בבית אל, אבל הבעיה איננה אצל דני דיין. הבעיה היא עצם השיטה.

בכל פעם שעל מועצת יש"ע לנהל מאבק שנועד להציל יישוב או גוש יישובים, פורץ ויכוח ציבורי בקרב המתיישבים ותומכיהם. כל פעם יש שמאשימים את המועצה ב'פשרנות יתר', כשמנגד פועלים גופים מקבילים בהנהגת תושבים, דוגמת 'ועד היישובים שומרון', בנימין ואחרים.

בחירה מחודשת של דני דיין, או לחילופין בחירה של מועמד אחר במקומו, לא תשנה כהוא זה. לתושבי יו"ש אין הנהגה שנבחרת בצורה שקופה ותקינה. ראשי המועצות נבחרים באופן דמוקרטי ודואגים לפרוצדורות כמו חינוך, תברואה ומסים, אך מועצת יש"ע, מי שלכאורה אחראית על המדיניות ועל הביצוע שלה – לא זוכים לאותה עדנה דמוקרטית.

קרוב לעשרים שנה – בעצם במשך כל חיי הבוגרים כמעט – הייתי תושבת יש"ע. בתור אזרחית המדינה, בחרתי בשנים האלה את נציגיי לכנסת ואת ראשי המועצות. את הנהגת מועצת יש"ע לא בחרתי. אפילו לא זכור לי שנערכו בחירות כאלו.

עם כל ההערכה שאני רוחשת לדני דיין, לא זכור לי שאי פעם שלשלתי לקלפי פתק עם שמו. נכון, גם ראשי ממשלה אנחנו לא בוחרים ישירות, אבל ההליך התקין הוא הצבעת האזרחים למפלגות פוליטיות, בידיעה שהחזקה שבהן תרכיב ממשלה ויו"ר המפלגה יכהן כראש ממשלה. לעובדה זו מודעים מרבית אזרחי המדינה, והם מקבלים, לעת עתה, את השיטה. כמה מתושבי יו"ש מבינים מי – ולמה – נבחר לשמש ראש מועצת יש"ע?

אפשר לנהל ויכוחים מכאן ועד להודעה חדשה מי צודק – וועדי היישובים, שנוקטים בקו מיליטנטי יותר או זאב חבר (זמביש) שנוקט בקו פרגמטי. לכל טקטיקה ייתרונות וחסרונות משלה, אבל כל עוד אין הסכמה בשטח – ולרוב אין הסכמה, כי שני יהודים מתחלקים לשלוש מפלגות, במיוחד כשמדובר במפלגות ימין – יש רק דרך אחת להכריע ולשים קץ להתנצחויות: לבחור הנהגה מוסכמת בשיטה ברורה, תקינה ושקופה.

בידי הנהגה זו יש להפקיד מנדט שכולל ניהול מאבקים פוליטיים וציבוריים, ובמידת הצורך להביע בה אי אמון. אז תגיע שעתה לעמוד לבחירה מחודשת, ואם יכריע כך הציבור – תוחלף בהנהגה אחרת.

כל עוד לא תונהג שיטה דמוקרטית, ימשיכו להתנהל מגעים 'בשושו', ומאידך ימשיכו לתקוף את מנהלי המגעים ולמתוח עליהם ביקורת. דני דיין לא יצליח לקבל מנדט שיאפשר לו להוביל מדיניות אותה מוצא לנכון, מבלי שיתקעו לו מקלות בגלגלים. את המנדט לו הוא מצפה, עליו לקבל מהציבור.

סופיה רון מוריה

20.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: