אחריות מתמסמסת

אריה אבנרי, יו"ר הנהלת 'תנועת אומ"ץ למען מנהל תקין'

למעלה משנה וחצי אחרי אסון הכרמל שבו קיפחו את חייהם 44 צוערי שב"ס, קציני משטרה, כבאים ומתנדב, פרסם מבקר המדינה לינדרשטראוס – בשעה לא טובה ולא מוצלחת – דו"ח חריף שחושף שורה של כשלים חמורים בהערכות מערך הכיבוי ומטיל צל כבד על סוגיית מוכנות העורף.

עיתוי פרסומו של הדו"ח, שבועיים לפני פרישת המבקר מתפקידו, מעורר חששות שהביקורת תעבור בשבועות הקרובים ריכוך סירוס, ביקורת, פסילה, הכפשה ודחיקה לקרן זווית. המשכיל בעת הזו יידום – וכי תהיה לו ברירה אחרת?

צפויות גם האשמות הדדיות בין האישים שמעורבים באסון, כשכל אחד מהם ינסה לגמד את חלקו ולהגדיל את אחריותו של זולתו. העובדה שמבקר המדינה כבר העביר ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין את ממצאי הדו"ח לבחינת ההיבטים המשפטיים, אינה מרמזת על כך שיוגשו כתבי אישום.

המציאות העגומה מלמדת שהיועץ המשפטי מעדיף לתפקד כסנגור ציבורי יותר מאשר כתובע כללי, בכל מה שנוגע לאישי ציבור שסרחו. כך ינהג, ככל הנראה, לגבי השרים שמעדו. ההתעלמות מממצאי הדו"ח גם היא צפויה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנושא באחריות כוללת מתוקף תפקידו, ידאג לכך שלא תיפול שערה אחת מזקנו של שר הפנים אלי ישי או מבלוריתו של שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, שהמבקר הטיל עליהם אחריות מיוחדת.

האירוני בכל הסיפור הוא כי השופט בדימוס אליהו וינוגרד גוייס ברגע האחרון ע"י השר ישי להעניק לו טיהור רטרואקטיבי. את אותו שופט בחר ראש הממשלה לשעבר אולמרט אחרי מלחמת לבנון השנייה – שהוא נושא באחריות אישית למחדליה – לעמוד בראש ועדת בדיקה, שנושאת את שמו. בג"ץ דחה את העתירות שדרשו להקים ועדת חקירה ממלכתית. כעבור שנים, כאשר התברר לוינוגרד שדו"ח הוועדה מונח במגירה כאבן שאין לה הופכין, הביע את צערו על כך שהתפתה לעמוד בראשותה.

לאחר אסון הכרמל עתרו אזרחים, ותנועת אומ"ץ ביניהם, וביקשו כי בית הדין הגבוה לצדק יורה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון. גם עתירה זו נדחתה, בנימוק שמבקר המדינה החל בבדיקה ויש להמתין למסקנותיו. אילו הייתה קמה ועדת חקירה ממלכתית, המלצותיה החמורות היו מביאות להדחתם של השרים, קציני המשטרה, קציני שב"ס וטפסרי כבאות שנשאו בכל סוגי האחריות. החלטתו של בג"ץ גרמה לכך שנותרנו עתה ללא מיצוי מסקנות המבקר.

העיתוי הבעייתי גורם לכך שלא יהיה מי שיגן על הדו"ח, מאחר שעידן לינדרשטראוס מגיע לסיומו. המבקר בעל השינים החדות חוזר לעיר מגוריו חיפה. מדירתו יוכל לצפות מדי יום בכרמל המתחדש. הוא לא יקרא בפומבי להדחתם של שר הפנים ושר האוצר.

כל הסימנים מעידים על כך שגם יורשו של לינדרשטראוס, השופט יוסף שפירא שהחל השבוע את תקופת החפיפה, יחמוק מלחפוף את ראשיהם של האישים שהדו"ח צולב אותם. אם כן, מסקנות יש, עתירה אין, ורק אחראים למחדל שהביא למותם של עשרות בני אדם לא יכולה מדינת ישראל, על מערכותיה המשוכללות, למצוא.

 21.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: