מצעד האיוולת

 אל"מ (מיל') יהודה וגמן, מדריך מומחה בתורות צבאיות ובהיסטוריה של צה"ל

תכליתה של הילולת פרסום דו"ח המבקר בעניין השריפה בכרמל היא להעצים את להבות הביקורת נטולת העכבות נגד הממשלה המכהנת ונגד אלה שנשאו בתפקיד בעת התרחשותה של השריפה. בין אם זה שר או קצין, נראה שמדינת 'הכל שפיט' הסירה את הגנתה מאלה שמשרתים אותה. למולם ניצבים תאבי הבצע והפרסום שמחרפים את נפשם באולפני החדשות ומערכות העיתונים, במטרה להפיק תמורה כספית הולמת מאסונם האישי.

המרוץ המוטרף אחר ועדות חקירה, אליו הצטרפה קביעתו של אהרון ברק כי 'הכל שפיט'; לינדנשטראוס שחופר בפרטי כל אירוע; תרבות הפאניקה וההגזמה שהשתלטה על תפיסת עולמם של האזרחים – הם שיצרו את עלילת הכזב שבצדקתה משוכנע היום חלק גדול מהציבור ולפיה אין מקום לאי-הצלחות.

מכיוון שכך, הצעד הבא והמתבקש, עוד לפני פרסום דו"ח השריפה, היו אמירות מצד קרובי משפחות הנספים בכרמל בדבר כוונתם לתבוע את המפקדים, שהפכו ל'רוצחים' בגין אחריותם האישית למות הקורבנות שהפכו, – איך לא – ל'נרצחים'.

בחיי יומיום לא ניתן שלא לשגות, והדבר נכון לאין שיעור בשדה הקרב. לחימה, מטבעה, היא מעשה רווי באי-ודאות ובחוסר סדר, לכן בין שהלחימה היא נגד שריפה ובין שהיא נגד אוייב, הדרישה לקבלת החלטות שיהיו נכונות תמיד היא איוולת מוצקה. המפגש בין טבע האדם לטבע המלחמה איננו מאפשר אפס טעויות, ולכן בחברה שפויה שמכבדת את עצמה ואת קציניה, אין גם מקום לדרוש מהם את אותה הדרישה, שכאמור היא מופרכת מיסודה.

תרבות דרישת 'אפס תקלות' מבעלי תפקידים, שהתעצבה בישראל תחת רפיסות התקינות הפוליטית המערבית  בסיועה של תקשורת ירודה שמגוייסת נגד כל בעל תפקיד רק משום שהוא אוחז בתפקידו, תחת עינה הפקוחה ובשיתוף פעולה של מערכת המשפט ומבקר המדינה – היא מתכון לתוספת כישלונות.

הסיבה לכך פשוטה: הפרשנות היחידה לאותה הדרישה אצל אלה שאמורים להלחם באש, באוייב, בתאונות הדרכים או בפשע, תהיה 'הקטנת ראש', משמע, הימנעות  מנקיטת יוזמה דווקא במקומות שהעדרה של זו יביא לכישלון גדול הרבה יותר.

זילות מעמדם של קציני המשטרה וכיבוי האש בוועדות החקירה, אחריתה בתביעות אישיות של הורי חיילים שנפגעו בלחימה נגד מפקדיהם, על שלכאורה לא עשו את שנדרש כדי למנוע את הפגיעה. מכאן קצר המרחק עד לפירוקה של ישראל מנשקה, דווקא על ידי אזרחיה שלה.

כדאי שאלה שאחראים על מינויים של בעלי התפקידים יעמדו לצידם דווקא כעת, כאשר הם הופכים למשיסה מצד עיתונאים, עורכי דין ואזרחים, שכל עניינם הוא אך ורק התשואה האישית שתניב להם הטרגדיה בכרמל.

21.6.12

מודעות פרסומת

One Comment to “מצעד האיוולת”

  1. דודי אתה גדול!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: