האחים המוסלמים במצרים: מזרח תיכון חדש

אל"מ (מיל') ד"ר שאול שי. שימש כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי, מרצה במרכז הבינתחומי הרצליה

 המהפכה של צעירי כיכר תחריר סללה את הדרך לקיץ אסלאמי. ניצחון תנועת האחים המוסלמים בבחירות לפרלמנט המצרי ובחירתו של מוחמד מורסי, נציג התנועה, לנשיא מצרים, מהווים נקודת מפנה לא רק בהיסטוריה המודרנית של מצרים, אלא עבור העולם המוסלמי כולו.

למרות הצלחותיה, לתנועת האחים המוסלמים צפויים עוד מאבקים קשים נגד ראשי הצבא שינסו לשמר את כוחם והשפעתם, וגורמי הכוח החילוניים שינסו להיאבק על אופייה של מצרים וצביונה בעידן החדש. נראה כי תנועת 'האחים' הופתעה בעצמה מהמהירות בה הגיעה לעמדות הכוח, ותשאף תחילה לייצב את מעמדה והישגיה באמצעות הבנות עם גורמי הכוח האחרים במדינה, ובעיקר עם ראשי הצבא.

לנשיא החדש לא יהיו מאה ימי חסד והוא יידרש תוך זמן קצר להוכיח לבוחריו ולמתנגדיו שאכן 'האסלאם הוא הפיתרון'. על מנת לעמוד באתגר של אספקת צרכיה של אוכלוסיה בת למעלה מ- 80 מיליון נפש, עם אבטלה גואה וכלכלה מתרסקת, לא תהיה למורסי ברירה אלא למתן, לפחות לעת עתה, את עמדותיו, ולהציג עמדות פרגמטיות שיאפשרו לו לזכות בתמיכת המערב.

מצרים תחת הנהגת האחים המוסלמים תשאף לחזור למעמדה כמובילת העולם הערבי והמוסלמי, הפעם – תחת דגלו של האסלאם. הצלחת התנועה אינה מוגבלת לגבולותיה של מצרים ומהווה מקור עידוד והשראה לשלוחות הארגון ב-70 מדינות ולארגונים אסלאמים רדיקליים נוספים.

ניצחון האחים המוסלמים מהווה מקור לדאגה במוקדים בהם נתונים המשטרים בהתמודדות עם הגורמים האסלאמיים הסונים. המשטר ההאשמי בירדן והרשות הפלסטינית הם שניים מהמוקדים שמצויים בהתמודדות ממושכת עם האסלאם הרדיקלי. במציאות החדשה שמתהווה באזור, יהיו מאוימים עוד יותר מבעבר.

מפת המזרח התיכון משתנה במהירות, כאשר הציר הרדיקלי בהובלת איראן נאבק על הישרדותו של אחד ממרכיביו המרכזיים – משטר אסד בסוריה – ומולו גובר כוחה של תורכיה האסלאמית ותנועת האחים המוסלמים. התנועה נוטלת את עמדות ההובלה במדינות מוסלמיות סוניות, בהן תוניס, מרוקו, חמאס ברשות הפלשתינית, סודן וכמובן מצרים. במזה"ת החדש, המשטרים הפרגמטיים הולכים ונדחקים מעמדות הכוח, ואת מקומם תופסים משטרים אסלאמיים מסוגים שונים.

למדינת ישראל אין יכולת להשפיע על התהליכים, ולא נותר לה אלא לעקוב בדאגה ולגבש מדיניות כיצד להתמודד עם המציאות. בעקבות נצחונו של מורסי, ישראל הודיעה כי היא מכבדת את בחירתו הדמוקרטית של העם המצרי והדגישה את החשיבות להמשך קיום השלום. אין ספק שיחסי ישראל-מצרים בעידן שלטון 'האחים', לא יהיו דומים לאלה שהכרנו בעבר.

נראה שמורסי ישמור, לעת עתה, על המסגרת של הסכם השלום – אולם ירוקן אותה מכל תוכן. התמיכה המצרית במהלכים אנטי ישראליים, בעיקר בזירת ההתמודדות של ישראל מול חמאס, תהפוך למרכיב מרכזי בעל שפעה שלילית על יחסי שתי המדינות.

על ישראל לעשות את מירב המאמצים על מנת לנסות ולשמר את הסכם השלום, אולם עליה לזכור שנשיאה החדש של מצרים מייצג תנועה שחרתה על דגלה את השנאה והעוינות אליה. ישראל נדרשת למדיניות 'כבדהו וחשדהו', ולהיערך גם למצבים בהם 'מדרום תפתח הרעה'.

 26.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: