המטרפד הלאומי

מאמר מערכת

יש יותר מדי סימנים שממשלת ישראל איננה מסוגלת למלא את תפקידה כמושלת. בתחום שירותי הכבאות היא נדרשת, בין השאר על ידי גורם חסר סמכות כמו מבקר המדינה, לחתום על צ'קים אסטרונומיים מבלי שתהיה לה הסמכות לחולל את השינויים הדרושים כדי להפוך את שירותי הכבאות לאפקטיביים. היא רצתה להשאיר על כנם את בתי שכונת האולפנה אך גילתה שאין לה יכולת אפילו בדבר פעוט אך מכריע לגורלם של בני אדם; אך עוד נצטרך להמתין ולראות אם ממשלת ישראל מסוגלת לעמוד בהחלטתה לבנות 300 יחידות דיור בתמורה להריסת המבנים. ראש הממשלה גיבש כוח פרלמנטרי חסר תקדים עם כניסתה של 'קדימה' לקואליציה, בעיקר כדי להעביר חוק חליפי לחוק טל שיסדיר בצורה שוויונית יותר את נטל הגיוס לצה"ל ויכרוך בכך את השתלבות החרדים בשוק העבודה. עכשיו נוצר מכשול בדרך אל המטרה מתוצרת בית: ביבי עלה על המוקש של ליברמן. שר החוץ אביגדור ליברמן עלול להתפוצץ בכל רגע ואף אחד לא יודע מה גורם לכך.

פעמים רבות בעבר נטען שאיש אנו מבין מה מניע את ליברמן. במקרה הזה ההסבר כנראה פשוט. מפלגתו נמצאת במסע פופוליסטי לחזיר לעצמה תמיכה של ציבורים גדולים, שכנראה התחילו לנטוש אותה בעקבות הצלחת מהלך האחדות שצירף את שאול מופז ואנשי קדימה לממשלה. התוצאה שורה של התבטאויות קיצוניות פופוליסטיות, בעיקר מצד אנסטסיה מיכאלי. בניגוד למה שמצטייר בתקשורת, האמירות שלה נגד הומואים ולסביות, אמירות שבעצם רק נתנו פירוש ירוד לזהות המינית שלהם, מתקבלות היטב ברחוב. אנסטסיה שווה היום לליברמן כמה מנדטים טובים. ליברמן עצמו לא רוצה להסתבך באמירות ירודות כאלה, אז הוא יוזם עימות מתוקשר שאין לו כמובן שום קשר לגזענות; ליברמן אכן איננו גזען. זהו אחד השקרים המקובלים בתקשורת הישראלית. אבל העימות שלו עם הערבים שהביא לפירוק  ועדת פלסנר הוא אירוע מיותר. זהו עימות שנועד כולו לצרכים רטוריים. זה גם מתקבל טוב בציבור: עימות זול עם טאלב א-סאנע מגביר את הפופולאריות ואילו התביעה לשוויון מלא, שכולל גיוס גם של חרדים וגם של ערבים נשמעת צודקת וחוקתית להפליא.

הצרה היחידה היא, שהיא לא ניתנת ליישום וממשלת ישראל מוצאת עצמה שוב מבזבזת את כוחה ולא מסוגלת לממש את ההבטחה הקואליציונית המרכזית שלשמה הוקמה קואליציית הטיטניק. אם לסכם: כשלינדנשטראוס וליברמן והבג"צים מצליחים – האינטרס הלאומי מפסיד. מה שנדרש מראש הממשלה הוא המשך מיצוי האפשרי במסגרת המלצות ועדת פלסנר ולתת לליברמן להחליט מה הוא מעדיף: לצאת מהממשלה, להיות שותף במהפיכה קטנה בגיוס ובשילוב חרדים, או לזכות בנקודות רטוריות שיציגו אותו כמטרפד הלאומי.

אמנון לורד

 1.7.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: