לשנות את המשוואה מול מצרים ועזה

תא"ל (מיל') צביקה פוגל, לשעבר רמ"ט פיקוד דרום בצה"ל

מעטים יסכימו להודות שהיינו עדים, ואולי אף שותפים פסיביים, לראשית עידן המהפכה האסלאמית. עוד פחות מכך ייאותו לנבא את העתיד. נטייתנו הטבעית היא לבחון כל אירוע בפני עצמו ולאבד את ההקשר התהליכי, אולם הנטייה הזו עלולה להביא אותנו לפתחה של מלחמת יום כיפור שנייה.

גל המהפכה האסלאמית בעולם הערבי לא התחיל בדצמבר של שנת 2010 בתוניסיה. אנחנו אלה שלא תרגמנו נכון את התהליך שניצניו נבטו בשנת 1992, עת התחיל חיזבאללה, בחסות אייתולות איראן ובכוח הנשק, לנצל את חוסר שביעות רצון הציבור ואת חולשת השלטון הלבנוני וטמן את ידו עמוק בצלחת הפרלמנט הלבנוני עד כדי הקמת מדינה בתוך מדינה.

בחלוף 14 שנה, החמאס האסלאמי-פונדמנליסטי חיקה באופן מדוייק את דודו הצפוני, ניצל את התיעוב של הציבור הפלסטיני משחיתות שלטון פת״ח, ובחסות הליך דמוקרטי ושימוש בכוח זכה בבחירות, סילק את הפת״ח מעזה וייסד מדינה חדשה. אלה סימניה הראשונים של המהפכה, השורשים שמזינים את ההבנה בעולם הערבי כי שימוש  בכוח שנשען על תמיכת אנשי דת אסלאמית נותן תוקף לזכות להתאגד ולפעול להחלפת השלטון.

בתוניס, תימן, לוב ומצרים עוד לא תם תהליך המהפכה. השלטון אמנם הוחלף, אך הממשלים החדשים עדיין בחיתוליהם. לפי 'מודל המהפכה' של חיזבאללה, ניתן לומר כי הסתגלותו של הממשל החדש למגבלות הסמכות והאחריות מחד, והצורך לעמוד בציפיות ההמונים מאידך, מוביל בטווח הזמן הקצר לצמיחתן ופריחתן של קבוצות לחץ קטנות. אלה נהנות מאדי הדלק של המהפכה, וגוררות את הממשל החדש לעימות בלתי אפשרי עם קבוצות מהפכניות, שעושות בדיוק את מה שעשה הממשל כדי להגיע למקום בו הוא נמצא.

ממשלת לבנון הרשמית, ממש כמו הפת״ח המסונדל ע״י חמאס, לא מצליחה לתפקד. אנשי הזרוע הצבאית של חיזבאללה יחד עם ארגוני טרור קטנים בלבנון ודומיהם בעזה, מדגדגים כל העת את עצבי האידאולוגיה האסלאמית ומערערים את יכולת המשילות של 'ממשלי המהפכה'.

עלינו להתכונן לעתיד הקרוב, בו נראה במצרים פריחה מחודשת של 'האחים המוסלמים', אלה שהובילו את הלחימה נגד ישראל לאחר הכרזת המדינה. אולי הדבר לא יופיע כעימות ישיר, אך תמיכתם בחמאס עשויה להפריח עוד יותר את מדינת הטרור בסיני.

מדינת ישראל עלולה למצוא את עצמה מתמודדת עם גבול טרור שאורכו 270 ק״מ. ל'אחים המוסלמים' יש נציגות לא קטנה גם בירדן. אין להוציא מכלל אפשרות את התעוררות התנועה שם. זאת ועוד, עלינו לצפות כי תוצאות המהפכה בסוריה יביאו לשגשוג ארגוני טרור שינצלו את העדר יכולת השליטה של הממשל שיקום שם, ויתקעו יתד ברמת הגולן הסורית המוזנחת.

הרבה ציפיות נתלות בגדר שנבנית בקצב מדהים בגבולנו הדרומי. ייאמר ברורות: הגדר יודעת לעצור מבריחי סמים, עובדים זרים וזנות – אך אינה עוצרת טרור. מן הראוי, ולו רק בשל הפוטנציאל הכלכלי של ההברחות, לבנות מהר ככל האפשר גדר גם בגבולנו המזרחי מול ירדן.

כשם שהשלטון הלבנוני לא מנע את פעולות הטרור שהביאו ל'מלחמת לבנון השנייה' והרשות הפלסטינית לא מנעה את פעולות הטרור שהביאו ל'עופרת יצוקה' כך, יש להניח, לא תמנע מצרים את התפתחות הטרור משטחה לעבר ישראל. אין לנו ברירה אלא לשנות את המשוואה. במקום 'על ירי מגיבים בירי ועל שקט מגיבים בשקט', אנחנו צריכים להטמיע את המשוואה ״על איום נגיב בפעולה צבאית ועל הפסקת טרור נגיב בשיתוף פעולה אזרחי״. אין לנו אלא לעצב את עתידנו, איש לא יעשה זאת עבורנו.

אמנם, עם תאב שלום אנו. אך לעולם בכלל ולעולם הערבי השכן לנו בפרט, צריך להיות ברור כי 'אביב ערבי' יכול לקרום עור וגידים באזורנו רק אם נוכל גם אנו לנהל חיי שגרה תקינים. הסיכוי לשכנות טובה קיים, אך נגמרה ההזדמנות של ישראל להמשיך לקחת סיכונים.

29.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: