אוניברסיטה באריאל – צורך לאומי

אריה הס הוא יו"ר 'מועצת ירושלים רבתי'

מזה שנים רבות, ראשי שבע אוניברסיטאות המחקר בישראל מובילים תפיסה שגויה לפיה הגדלת מספר אוניברסיטאות המחקר בישראל תפגע ברמת ההשכלה הגבוהה והמחקר המדעי, בתקציבי האוניברסיטאות וברמה המדעית והטכנולוגית.

לעומת זאת, מחקרים בארץ ובעולם מצביעים על מתאם ברור בין שיעור בעלי השכלה גבוהה באוכלוסייה לקצב צמיחתה הכלכלית. במדינות בהן יש שיעור גבוה של בעלי תואר ראשון, שני ושלישי קצב גידול התוצר, ההכנסה לנפש והכנסות המדינה – גבוה ומואץ יותר, והפערים החברתיים, שעורי האבטלה והיקף מקבלי הבטחת הכנסה – הולכים וקטנים.

הבטחת חדשנות טכנולוגית היא אמצעי מוביל לצמיחה כלכלית, יצירת תעסוקה והגדלת הכנסות המדינה. כל אלה מחייבים מערכת השכלה גבוהה שמקיימת מחקר ברמה גבוהה ומייצרת ידע מדעי שיוביל לצמיחת טכנולוגיות חדשות. מדינות מפותחות מעניקות קדימות גבוהה לפיתוח תשתיות מדעיות וטכנולוגיות שהן דלק להנעת צמיחתן הכלכלית-חברתית.

יציאת ראשי אוניברסיטאות המחקר כנגד ההמלצה לקדם את המרכז האוניברסיטאי באריאל למעמד של אוניבסיטת מחקר ארצית, היא חצייה של קווים אדומים שיש לגנות בחריפות. יותר מדי שנים הצליחו ראשי אוניברסיטאות המחקר להעלים את האמת ולמנוע הגדלה של מספר האוניברסיטאות, זאת למרות תוספת מיליוני תושבים לאוכלוסיית ישראל, הן כתוצאה מריבוי טבעי, והן כפועל יוצא של עליית למעלה ממיליון יהודי בריה"מ בראשית שנות ה-90, חלקם הגדול אנשי מדע.

בגין תפיסה זו, מפוזרים עשרות אלפי מדענים ופרופסורים ישראלים בעמדות מחקר והוראה בכירות – במיטב האוניברסיטאות ומכוני המחקר היוקרתיים בארה"ב ומדינות אירופה, לאחר שלא נמצא להם מקום באחד ממוסדות המחקר של ישראל.

שדרוג והעצמת המרכז האוניברסיטאי באריאל למעמד של אוניברסיטת מחקר ארצית הינו מהלך לאומי פורץ דרך. ללא ספק, המרכז החדש יצרף אל שורותיו בתוך מספר שנים מועט מעל 25,000 סטודנטים וסטודנטיות לכל התארים, דוגמת אוניברסיטאות תל אביב וירושלים.

יש לקוות שזו הפעם, שלא כמו בעבר, לא תיכנע הממשלה לתכתיב ראשי האוניברסיטאות ותאשר את שדרוג האוניברסיטה במעמד תקציבי ולאומי שווה. אישור המרכז כאוניברסיטה לא יגרום רק להגדלה של מספר אוניברסיטאות המחקר בישראל, אלא יהווה סימון מדיניות לאומית חדשה בתחום ההשכלה הגבוהה, שליבה בהגדלה ופריסה ארצית של מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל.

2.7.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: