תנו להם, הם יתגייסו

נתן קנדלר, מנהל תכנית 'חרדים באקדמיה' של עמותת ידידות טורונטו

בשם השוויון, חברי הכנסת עסקו בשנים האחרונות בייצור ספינים תקשורתיים, אך לא טרחו להיערך ליום שבו אותם ספינים ייהפכו למציאות שמצריכה פתרונות בשטח. אין זו הפעם הראשונה: מי לא זוכר את הבטחות ממשלת ישראל כי ישנה היערכות מקיפה לטיפול במפוני גוש קטיף? והנה, שבע שנים לאחר תוכנית ההתנתקות, ברור כי לא הייתה היערכות כלל.

גם אם נכון הדבר כי גיוס חרדים מקיים צדק היסטורי, עדיין אנו נדרשים לבחון את המשמעויות ומעגלי ההשפעה של הסוגיה. כך, לדוגמה, נשאלת השאלה האם צה"ל ערוך בפועל לקליטת עשרות אלפי חרדים לשורותיו בפרק זמן קצר? קליטת חרדים במסגרת הצבאית דורשת היערכות מערכתית ותקציבית אדירה – חותמות כשרות משתנות, הקמת יחידות ייעודיות במהירות שיא שיקלטו את המתגייסים ותפיסת תפקידי נשים בצה"ל.

אלברט אינשטיין אמר כי: "אי שפיות זה לעשות את אותו הדבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות". עם זאת, השנים החולפות מראות כי ממשלות ישראל לדורותיהן נחושות בדעתן לחזור ולהטיח את ראשן במנטרת 'הגיוס לכל', ובאמצעות חוקים דרקוניים מנותקים מהמציאות לכפות על ציבור שלם להצטרף לשורות צה"ל בשם ערכי האחדות והשוויון.

טיעוני האפליה והצדק החברתי, נכונים ככל שיהיו, עלולים להוביל אותנו למרי אזרחי. הציבור החרדי כבר הוכיח לא אחת לבתי המשפט ומוסדות השלטון נחישות רבה ביכולתו לדבוק בעקרונותיו ואמונותיו. כך, לדוגמה, בפרשת בית הספר 'בית יעקב' בעמנואל, כאשר שופטי בג"ץ ניסו לאכוף שמירת זכויות בסיס, נתקלו בנחישות יוצאת דופן של 35 אבות שהתייצבו למעצר בשם אמונתם.

קיים הבדל בין אוכלוסיה שמובילה תהליך באופן עצמאי ונוטלת בו חלק מרצון, לבין כפיית התהליך, שמביאה לתוצאות הפוכות. מנסיוני, אני סבור ובטוח כי קרבה השעה שבה האוכלוסייה החרדית תגיע לרמת בשלות תודעתית ותיקח על עצמה את האחריות בסוגיית הגיוס לצה"ל.

במהלך החודשים האחרונים אני עד להצטרפותם של מאות חרדים למוסדות אקדמיים מובילים, לצד הצטרפות לשירות אזרחי ולמיזם שח"ר לשילוב חרדים בצבא ובשוק התעסוקה. ישנו דור צעיר שלצד מחויבותו האדוקה לזהותו החרדית, מעוניין לפתח את הכישורים והפוטנציאל הטמונים בו בהקשרים נוספים כדוגמת רכישת השכלה, פיתוח קריירה והשתלבות חברתית.

על ממשלת ישראל לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר, ולהכיר בקיומו של התהליך, שתופס תאוצה בציבור החרדי וניצניו כבר מורגשים היטב בתחום האקדמיה. עליה להשקיע מאמצים ואמצעים להיערכות ויצירת תשתית צבאית, אקדמית, תעסוקתית והתנדבותית.

לא מכבר, גם סוגיית שילובם של החרדים בעולם האקדמי נראתה כבלתי ריאלית, אך כיום אותו חזון הפך להישג פורץ דרך. אנו עדים ליותר ויותר חרדים שמצטרפים מדי יום למוסדות האקדמיים היוקרתיים ביותר. אותם צעירים שמשתלבים באקדמיה ובעולם התעסוקה, יהיו בעוד מספר שנים הורים לילדים בצבא. כדאי שהפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, נבחר להיות חכמים ולא רק צודקים.

5.7.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: