גילדת עורכי הדין

רן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית בעמותת 'ידיד'

הם יותר חזקים מההסתדרות, הרבה יותר חזקים מהתאחדות התעשיינים, מצליחים לתגמל את חבריהם בצורה יוצאת דופן. בהרבה מקרים – על חשבוננו. בעיקר על חשבון החלשים ביותר.

אני מתכוון ללשכת עורכי הדין, אחד מן הגופים היחידים שהוא ועד עובדים בעל מעמד חוקי בכנסת. היחידי בארץ שעל פי חוק יכול למנוע מאדם שאינו עורך דין לתת ייעוץ לאדם בנוגע לזכויותיו, היחידי בארץ שפועל כדי לגרום להגדלת התשלומים של חייבים במערכת ההוצאה לפועל כדי שקבוצה קטנה, מחלקה לא גדולה במפעל שקרוי לשכת עורכי הדין, תשלשל לכיסה ממון רב, תוך ניצול כוחה בבית המחוקקים.

לפני כשבועיים התקיים בוועדת החוקה של הכנסת דיון בבקשת רשות האכיפה והגבייה (ההוצל"פ) להפוך לקבוע את אחד המסלולים היותר הומניים, אם ניתן לקרוא להם כך, במערכת הגבייה. מדובר במה שמכונה 'המסלול המקוצר', שעיקריו הם מהירות בגביית החוב, מיעוט בסנקציות, אך בעיקר, מדובר במסלול ללא עורכי דין – ולפיכך ללא שכר טירחה. המשמעות היא שהחייב ישלם הרבה פחות כדי לסלק את חובו.

עשרות עורכי דין הגיעו לדיון, ביניהם ראש לשכת עורכי הדין בכבודו ובעצמו, שניסה לשכנע את השומעים כי מדובר בנסיון של הלשכה לשמור על זכויותיהם של הזוכים הקטנים. העובדה שדווקא החברות הגדולות במשק, אלו שמנהלות מאות אלפי תיקים בהוצאה לפועל, מעדיפות את המסלול המקוצר כדי לשפר את תדמיתן – כלל לא שינתה מבחינתו. מה שחשוב הוא שהמספר הקטן יחסית של עורכי דין שעוסקים בגביית חובות – ימשיך לעשות קופה.

מקוממת יותר היא העובדה כי במקרים רבים עורכי הדין אינם טורחים, במשך תקופה ארוכה, לפעול כלל בתיקי ההוצאה לפועל המצויים ברשותם ואז, ביום המתאים, כשהחוב גדל מספיק הם נוקטים באמצעים חוקיים אך דרקוניים, ומשאירים את החייב – שלעיתים אף כלל אינו יודע כי יש לו חוב –  עם כיסים מרוקנים וחוסר שינה בשל הפחד מפני עיקולים ושאר סנקציות.

קשה להגיד מילים טובות על מערכת ההוצאה לפועל. אין דבר טוב במישהו שהמסר שלו הוא: "רשות האכיפה והגבייה, אף אחד לא נשאר חייב". בכל זאת, גם אם נסלק את האינטרס הברור של הצורך המערכתי להראות גידול בהקפי הגבייה, הרי שבסופו של התהליך מי שנהנה הוא החייב הקטן, שמשלם פחות כסף. הרבה פחות.

את הגילדה, לעומת זאת, לא מעניין החייב. גם לא הזוכה. מה שמעניין אותה הוא כמה כסף ייכנס לכיסם של עורכי הדין. יש מי שקורא לזה פרנסה, אבל במקומות אחרים היו קוראים לזה שכר בכירים מופרז. אם היו באים עורכי הדין ומציעים להפחית את שכר הטירחה שלהם, היה על מה לדבר. עד אז יש לזכור שמכל תשלום חוב שמבוצע דרך פרקליט, כחמישים אחוזים או יותר עלולים להגיע לכיסו של עורך הדין.

8.7.12

מודעות פרסומת

One Comment to “גילדת עורכי הדין”

 1. לשכת עורכי הדין היא מוסד בולשוויקי שעסקניו דואגים רק לעצמם.

  הלשכה הזאת רעה גם לעורכגי הדין, וגם לציבור הרחב בכללותו.

  הגיע הזמן לפרק את המוסד הזה כגוף שעורכי-הדין חייבים להיות חברים בו, ומי שרוצה להתארגן וולונטארית – אנחנו מדינה חופשית, והרשות נתונה.

  מי שמסכים לאמור, מוזמן לתת לייק:

  http://www.facebook.com/CloseTheBar

  וגם להוסיף כל מה שנראה לו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: