התלהמות מסוכנת בכיכר

מאמר מערכת

יש משהו אנאכרוניסטי במאבק הנחוש למען מה שמכונה "שוויון בנטל". ישראל יכולה והיא גם צועדת בהנהגתו של בנימין נתניהו לאופקים חדשים מבחינה כלכלית ומדינית ומבחינת מעמדה באזור ובעולם. בלי שיובל דיסקין ואיציק שמולי הרגישו, ישראל הופכת בהדרגה למעצמת אנרגיה. מאיר דגן כנראה מודע לזה. יש לה כלכלה צומחת שעד עכשיו החזיקה מעמד בסופה הנוראה שעומדת להשקיע את אירופה במדמנה כלכלית ארוכת טווח ואת המזרח התיכון בביצת דמים מתוצרת עצמית. ישראל יוצרת ברית עם רוסיה מצפון ועם קפריסין ויוון בסביבה הקרובה; מקורות הגז החדשים שלה ועתודות הנפט מפצלי שמן באזורי הדרום ומדבר יהודה יהפכו אותה למעצמת אנרגיה השווה בכוחה למפיקות הנפט במפרץ הפרסי.

אך כאן בביצה המקומית יש צורך בלתי נשלט לאכוף מיצוות גיוס מלא על החרדים שהם מיעוט של כ-7 אחוזים בלבד מהחברה הישראלית. בסך הכל, במקרה הטוב צה"ל יוכל בהמשך לתנופת גיוס החרדים לגייס עוד אלפיים אולי 4,000 חיילים נוספים בשנה. לכן אסור לאבד פרופורציה והרכב הנוכחים אמש בהפגנת השוויון בנטל מלמד שכרגיל המניע הפוליטי חזק יותר מהצורך הלאומי האמיתי.

יש לראות מהו הצורך הלאומי האמיתי, כדי להימנע מהדרדרות שעלולה להיגרם כתוצאה ממה שנראה כתביעה צודקת של אזרחי ישראל. והצורך הלאומי הוא של צה"ל עצמו מצד אחד ושל הכלכלה והחברה הישראלית מצד שני. צה"ל אכן יידע מה לעשות עם עוד אלפיים מתגייסים. הוא צריך אותם גם כדי להקים יחידות בט"ש והסתערות נוספות וגם כדי לאייש תפקידים טכניים כפי שעושה בהצלחה חיל האויר עם קבוצות גדולות של צעירים חרדים. אבל העיקר בכל התהליך הזה הוא לשבור את החומות שעדיין חוצצות בין הציבור החרדי להשתלבות בשוק העבודה והכלכלה הישראלית.

בשום אופן אסור שהמאבק לגיוס החרדים יתדרדר להסתה ולרדיפה פופוליסטית אנטי-חרדית. בעניין הזה ראש הממשלה נתניהו חייב להתייצב ולא להירתע מלהגיד מלים מפורשות כדי לשים סכר להתהלמות האנטי-חרדית שמתכסה בערכי השוויון ובערכי השירות והנתינה. צריך להגיד מפורשות, כי אין לאפשר למסע הצודק לשילוב חרדים בחברה להפוך לרדיפה, והממשלה לא תרשה שיהפכו פתאום עשרות אלפי צעירים לבלתי חוקיים ולעבריינים. לצערנו מדינת ישראל הוכיחה כבר את יכולתה להוציא באחת אוכלוסיה שלמה אל מחוץ לחוק.

מה שנגזר מכך הוא שחוק השוויון בנטל החדש צריך לכלול פשרות מסוימות, אם רוצים להגיע לתוצאה חיובית מבוקשת ולא רק לתקוף את נתניהו ואת החרדים. גיוס חרדים צעירים שהם כבר בעלי משפחה יעלה הון לצבא כלומר למשלם המסים הישראלי. זהו אקט אלים לקחת אוכלוסיה שלמה שיש לה הרגלי חיים מסורתיים מסוימים ולהודיע לה באחת שבתאריך נקוב במקום הטבות הם יהיו יעד לעונשים. לא עושים דבר כזה במדינה דמוקרטית ובמדינת חוק. אין ספק שההסתה לכיוון הזה תדרדר את ישראל לתהום שלא ראוי כי מדינה יהודית תיפול לתוכה. ראש הממשלה צריך למצוא את האיזון הנכון ולא להירתע מלעמוד נגד שעטת המתלהמים בכיכר. התביעה צודקת, אך יש למצוא את המינון והדירוג הנכון.

 אמנון לורד

8.7.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: