הגנה מן הילד

עו"ד ורד כהן ורענן בר-און

אתה נמצא בגן השעשועים עם הבן שלך. משום מקום צץ ילד בריון שנטפל לילד שלך – מציק לו, דוחף אותו, יורק עליו. אתה נזעק להגן על הילד, ומפה לשם אתה מאיים על הבריון הקטן שיפנה את עצמו מהאזור – אחרת יבולע לו. את מגיעה לגן הילדים לאסוף את הנסיכה הקטנה. באותו רגע בדיוק את רואה את 'השובב' של הגן מניף עיפרון חד לעבר פניה. בחרדה עצומה את תופסת את ידו של התוקף הקטן ומושכת אותו אחורה, שנייה לפני האסון הקרב.

שניכם לא יודעים שסיטואציה תמימה של אב שמבלה עם בנו בגינה ואם שמגיעה ליטול את בתה הקטנה מגן הילדים, עלולה להסתיים בתחנת המשטרה ואף בהגשת כתבי אישום בגין איומים ותקיפה. הנאשמים: ההורים, שניסו בסך הכל להגן על אוצרותיהם.

לפי חוק העונשין, עבירת איומים הינה איום על אדם בכל דרך שהיא, בפגיעה שלא כדין ובכוונה להפחיד את האדם או להקניטו. אדם שמאיים על קטין חסר ישע בכוונה להפחידו, להטיל עליו אימה, לטעת פחד מפני תוצאה כלשהי – עלול להיות מורשע ולשאת בעונש הקבוע בחוק.

בנוסף, על פי חוק העונשין הישראלי, הגדרת תקיפה הינה פעולה של הכאת אדם, נגיעה בו, דחיפתו והפעלת כוח על גופו בין במישרין ובין בעקיפין. על פי הגדרתה, כוללת עבירת התקיפה רמות שונות – החל מתקיפה 'סתם' (שדינה עד שנתיים מאסר), דרך תקיפה שגורמת חבלה ממשית (עד שלוש שנות מאסר) וכלה בתקיפה בנסיבות מחמירות (כאשר העונש הינו כפל הזמן הקבוע לעבירה).

חדשים לבקרים נודעים מקרים של הסתבכויות הורים בשל ניסיונם להגן על ילדיהם. הורים שתקפו ילד שהתעלל בבנם בבית הספר ביישוב ליד נתניה, אב שאיים על תלמיד, תלונת שכניה של זמרת מפורסמת כי בעלה מאיים על ילדיהם, אב שסגר חשבון עם תלמיד בן 11 מהוד-השרון שהסתכסך עם בנו, אב לתלמיד כיתה א' בבית ספר באשקלון שאיים על תלמידים שהציקו לבנו וצעק עליהם; לאחרונה נטען כי שחקן מפורסם נזף בילדיו של שחקן אחר.

כל מקרה ייבחן על פי נסיבותיו ולא כל אחד מהם יסתיים בהגשת כתב אישום, ובכל זאת יש לזכור, כי איומים או תקיפה של קטין חסר ישע הינן עבירות חמורות ביותר.

נחזור למקרים בהם פתחנו. הדרך החוקית להתמודד, בנסיבות שהודגמו, הינה הרחקת הילד המותקף מהילד התוקף, איתור הוריו של הילד התוקף בבקשה כי יטפלו בעניין, הגשת תלונות לצוות החינוכי בבית הספר ובגן, הגשת תלונה במשטרה במקרים המתאימים, וכן הלאה.

בכל מקרה איומים ותקיפה הינם מחוץ לתחום, לא רק בשל הצורך במתן דוגמא אישית חיובית לפעוטות, אלא אף כדי להימנע מהסתבכות משפטית ונשיאה באחריות פלילית שעונשה בצידה.

10.7.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: